Több mint 900 edző, bíró és sportszakember, 3800 sportoló, valamint mintegy 1000 önkéntes bevonásával zajlik majd az Európai Egyetemi Játékok (EUG) július 12. és 24. között Miskolcon és Debrecenben – közölték a szervezők hétfőn a Miskolci Egyetemen tartott sajtótájékoztatón.

Elmondták, az idei EUG Magyarország legnagyobb létszámú sporteseménye az 1965-ös nyári Universiade óta. A kéthetes megméretésen tizenhét sportág szerepel, a két megyeszékhelyen negyven ország négyszáz egyetemének hallgatói vesznek részt.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón elmondta, a kormány 20 milliárd forinttal támogatta a Miskolci Egyetemet az infrastrukturális fejlesztésekre és további két és fél milliárdot fordíthat az intézmény a szervezési költségekre.
Legyenek a magyar fiatalok a legsikeresebbek – emelte ki az államtitkár. Hozzátette, ehhez a tudás és kreativitás mellett egy olyan egészségre is szükség van, aminek az alapja a sport. Hankó Balázs leszögezte, fontos hogy a hallgatókban kialakuljon a kötődés is az intézmények irányába.
Az államtitkár közölte, a felsőoktatásban minden egyes képzési terület részévé vált a sport. Úgy fogalmazott, a sportolással kapcsolatos infrastruktúra folyamatosan megújul az egyetemeken, továbbá évente két és fél milliárd forintot fordítanak az egyetemi sportaktivitásra. Kijelentette, külön forrást biztosítanak arra, hogy azoknak az egyetemi sportolóknak, akik a magyar sportot viszik előre olyan egyéni tanrendet biztosítsanak, amely a sportpályafutást és a diplomát is egyszerre támogatja.
Mocsai Lajos, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, a magyar egyetemi sport be tudja bizonyítani, hogy ezeken a területeken is Európa élmezőnyéhez tud tartozni. Hozzátette, a fizikai teljesítmény pozitív hatással bír a kognitív teljesítményre is. Az EUG kapcsán azt mondta, három éve folyamatosan készülnek az eseményre.

Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy az egyetemi sporteseményeknek közösségépítő szerepe is van. Fontosnak nevezte, hogy minél többen megmaradjanak a sport mellett akkor is, amikor már befejezik felsőoktatás tanulmányaikat.
A sajtóeseményen részt vett Balogh László, a debreceni szervezőbizottság vezetője, a DE Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatója, aki köszönetet mondott debreceni kollégáinak azért a magas szintű szakmai munkáért, amelyet a szervezés során tanúsítanak. A szakember egyben a hazai egyetemi sport évszázados múltjára is utalva hangsúlyozta: az egyetemi sport a nyáron hazatér Debrecenbe és Miskolcra.
2200 sportolót és több száz hivatalos személyt látunk vendégül Debrecenben. A legfontosabb feladatunk pedig az, hogy ők épségben, egészségben tudjanak majd hazatérni, mert sokan fognak ránk figyelni – hangsúlyozta Balogh László, aki örömének adott hangot, hogy a Debreceni Egyetemet is magas létszámú, összesen 137 sportoló képviseli.
Kalmár Zsolt, a Miskolci Egyetem gazdasági vezetője hangsúlyozta, hogy intézményük hozzá van szokva a nagyszabású események szervezéséhez. – 2016-ban tájfutó világbajnokságot, 2017-ben kosárlabda Eb-t rendeztünk az egyetemistáknak, tavaly pedig az Vízilabda és Tollaslabda Európai Egyetemek Bajnokságának (EUC) résztvevőit láttuk vendégül – folytatta. – Azt gondolom, ezek a sikerek méltán bátoríthattak fel bennünket arra, hogy társrendezői legyünk az idei Európai Egyetemi Játékoknak. Miskolcon tíz sportág képviselőit vetélkednek majd. Jó hír, hogy hét sportágban lesz miskolci csapat, vagy egyéni induló. A 70 fős helyi rendezői csapathoz csatlakozik közel 500 önkéntes, akik közül 100 a miskolci, 170 pedig külföldi, mely jól mutatja a játékok nemzetköziségét is.

Az Európai Egyetemi Játékok részeként Miskolcon a röplabda, a sakk, a cselgáncs, a kick-box, a karate, a kosárlabda, a tenisz, a vízilabda, a strandröplabda és a taekwondo lesz látható. Debrecenben a futsal, a labdarúgás, a 3×3 kosárlabda, a kézilabda, a tollaslabda, az asztalitenisz és a para-asztalitenisz, valamint a strandkézilabda mérkőzéseit rendezik meg.
Az EUG-n 22 hazai felsőoktatási intézmény 700 résztvevője lesz jelen, ami a játékok történetének legnagyobb létszámú magyar küldöttsége. A játékok kabala figurája a Demi névre hallgató hiúz, melynek nevét a két város nevének első két-két betűje adja.